HK 0509, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 5MM BORE - BUDGET RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing from our Budget range. 5mm ID, 9mm OD, 9mm width.
Also known as TLA 59
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£4.10 (£4.92 inc VAT)
- 5 - 9£3.89 (£4.67 inc VAT)
- 10 +£3.69 (£4.43 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 0509, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 5mm bore - Budget Range | |
| Reference | HK 0509 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 5mm |
| Outside Diameter | 9mm |
| Width | 9mm |
| Weight (KG) | 0.002 |
Schematic for HK 0509, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 5mm bore - Budget Range | |
| B | 9mm |
| d | 5mm |
| D | 9mm |
You may also be interested in...
IR 12 16 13, Needle Roller Inner Ring with a 12mm bore - Budget Range
CODE: IR 12 16 13
£5.78 ex VAT
HK 1816 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 18mm bore - Premium Range
CODE: HK 1816 2RS
£13.27 ex VAT
RNA 4907 2RS, Needle Roller Bearing with a 42mm bore - Premium Range
CODE: RNA 4907 2RS
£50.44 ex VAT




