HK 0808, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 8MM BORE - BUDGET RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing from our Budget range. 8mm ID, 12mm OD, 8mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£4.22 (£5.06 inc VAT)
- 5 - 9£4.01 (£4.81 inc VAT)
- 10 +£3.80 (£4.56 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 0808, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 8mm bore - Budget Range | |
| Reference | HK 0808 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 8mm |
| Outside Diameter | 12mm |
| Width | 8mm |
| Weight (KG) | 0.0027 |
Schematic for HK 0808, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 8mm bore - Budget Range | |
| B | 8mm |
| d | 8mm |
| D | 12mm |
You may also be interested in...
K 32 37 27, Needle Roller and Cage Assembly with a 32mm bore - Budget Range
CODE: K 32 37 27
£8.87 ex VAT
K 120 127 24, Needle Roller and Cage Assembly with a 120mm bore - Premium Range
CODE: K 120 127 24
£172.99 ex VAT





