HK 0609, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 6MM BORE - PREMIUM RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing from our Premium range. 6mm ID, 10mm OD, 9mm width. Also known as
Also known as TLA 69
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£6.39 (£7.67 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 0609, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 6mm bore - Premium Range | |
| Reference | HK 0609 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 6mm |
| Outside Diameter | 10mm |
| Width | 9mm |
| Weight (KG) | 0.0025 |
Schematic for HK 0609, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 6mm bore - Premium Range | |
| B | 9mm |
| d | 6mm |
| D | 10mm |
You may also be interested in...
K 17 21 10, Needle Roller and Cage Assembly with a 17mm bore - Premium Range
CODE: K 17 21 10
£13.69 ex VAT
IR 10 14 12, Needle Roller Inner Ring with a 10mm bore - Premium Range
CODE: IR 10 14 12
£8.91 ex VAT
NKIB 5908, Combined Needle Roller Bearing with a 40mm bore - Premium Range
CODE: NKIB 5908
£122.26 ex VAT
NA 2208 2RS, Yoke Type Support Roller with a 40mm bore - Premium Range
CODE: NA 2208 2RS
£117.50 ex VAT



