HK 1014 2RS, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 10MM BORE - PREMIUM RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing with Two Seals from our Premium range. 10mm ID, 14mm OD, 14mm width. Also known as
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£10.27 (£12.32 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 1014 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 10mm bore - Premium Range | |
| Reference | HK 1014 2RS |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 10mm |
| Outside Diameter | 14mm |
| Width | 14mm |
| Seals / Shields | Two Seals |
| Weight (KG) | 0.0046 |
Schematic for HK 1014 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 10mm bore - Premium Range | |
| B | 14mm |
| d | 10mm |
| D | 14mm |
You may also be interested in...
LR 17 20 16.5, Needle Roller Inner Ring with a 17mm bore - Premium Range
CODE: LR 17 20 16.5
£7.67 ex VAT
NA 2206 2RS X, Yoke Type Support Roller with a 30mm bore - Premium Range
CODE: NA 2206 2RS X
£96.13 ex VAT





