HK 1414 RS, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 14MM BORE - PREMIUM RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing with One Seal from our Premium range. 14mm ID, 20mm OD, 14mm width. Also known as
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£10.89 (£13.07 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 1414 RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 14mm bore - Premium Range | |
| Reference | HK 1414 RS |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 14mm |
| Outside Diameter | 20mm |
| Width | 14mm |
| Seals / Shields | One Seal |
| Weight (KG) | 0.012 |
Schematic for HK 1414 RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 14mm bore - Premium Range | |
| B | 14mm |
| d | 14mm |
| D | 20mm |
You may also be interested in...
K 72 80 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 72mm bore - Premium Range
CODE: K 72 80 20
£52.26 ex VAT
AXW 17 Axial Needle Roller and Cage Assembly with a 17mm bore - Premium Range
CODE: AXW 17
£9.10 ex VAT





