HK 1516 2RS, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 15MM BORE - BUDGET RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing with Two Seals from our Budget range. 15mm ID, 21mm OD, 16mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£7.82 (£9.38 inc VAT)
- 5 - 9£7.44 (£8.93 inc VAT)
- 10 +£7.04 (£8.45 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 1516 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 15mm bore - Budget Range | |
| Reference | HK 1516 2RS |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 15mm |
| Outside Diameter | 21mm |
| Width | 16mm |
| Seals / Shields | Two Seals |
| Weight (KG) | 0.015 |
Schematic for HK 1516 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 15mm bore - Budget Range | |
| B | 16mm |
| d | 15mm |
| D | 21mm |
You may also be interested in...
NAO 90 120 30, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 90mm bore - Premium Range
CODE: NAO 90 120 30
£483.54 ex VAT
NATR 20 PPX, Yoke Type Support Roller with a 20mm bore - Budget Range
CODE: NATR 20 PPX
£48.48 ex VAT
NATV 12 PP, Yoke Type Support Roller with a 12mm bore - Premium Range
CODE: NATV 12 PP
£50.07 ex VAT




