HK 1622, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 16MM BORE - PREMIUM RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing from our Premium range. 16mm ID, 22mm OD, 22mm width. Also known as
Also known as TLA 1622
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£11.38 (£13.66 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 1622, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 16mm bore - Premium Range | |
| Reference | HK 1622 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 16mm |
| Outside Diameter | 22mm |
| Width | 22mm |
| Weight (KG) | 0.022 |
Schematic for HK 1622, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 16mm bore - Premium Range | |
| B | 22mm |
| d | 16mm |
| D | 22mm |
You may also be interested in...
NATV 17 PP, Yoke Type Support Roller with a 17mm bore - Premium Range
CODE: NATV 17 PP
£59.12 ex VAT
IR 32 40 20, Needle Roller Inner Ring with a 32mm bore - Budget Range
CODE: IR 32 40 20
£9.92 ex VAT
IR 35 40 20, Needle Roller Inner Ring with a 35mm bore - Budget Range
CODE: IR 35 40 20
£9.82 ex VAT




