HK 2012, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 20MM BORE - PREMIUM RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing from our Premium range. 20mm ID, 26mm OD, 12mm width. Also known as
Also known as TLA 2012
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£8.86 (£10.63 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 2012, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 20mm bore - Premium Range | |
| Reference | HK 2012 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 20mm |
| Outside Diameter | 26mm |
| Width | 12mm |
| Weight (KG) | 0.014 |
Schematic for HK 2012, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 20mm bore - Premium Range | |
| B | 12mm |
| d | 20mm |
| D | 26mm |
You may also be interested in...
IR 45 50 25.5, Needle Roller Inner Ring with a 45mm bore - Premium Range
CODE: IR 45 50 25.5
£19.48 ex VAT
K 7 10 8, Needle Roller and Cage Assembly with a 7mm bore - Budget Range
CODE: K 7 10 8
£2.87 ex VAT
NA 2207 2RS, Yoke Type Support Roller with a 35mm bore - Budget Range
CODE: NA 2207 2RS
£82.55 ex VAT




