HK 2016 2RS, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 20MM BORE - BUDGET RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing with Two Seals from our Budget range. 20mm ID, 26mm OD, 16mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£8.80 (£10.56 inc VAT)
- 5 - 9£8.37 (£10.04 inc VAT)
- 10 +£7.93 (£9.52 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 2016 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 20mm bore - Budget Range | |
| Reference | HK 2016 2RS |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 20mm |
| Outside Diameter | 26mm |
| Width | 16mm |
| Seals / Shields | Two Seals |
| Weight (KG) | 0.018 |
Schematic for HK 2016 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 20mm bore - Budget Range | |
| B | 16mm |
| d | 20mm |
| D | 26mm |
You may also be interested in...
RNAO 40 55 20, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 40mm bore - Budget Range
CODE: RNAO 40 55 20
£31.38 ex VAT
NKIB 5909X, Combined Needle Roller Bearing with a 45mm bore - Premium Range
CODE: NKIB 5909X
£159.34 ex VAT
NUTR 45100 X, Yoke Type Support Roller with a 45mm bore - Premium Range
CODE: NUTR 45100 X
£219.92 ex VAT




