HK 2020, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 20MM BORE - BUDGET RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing from our Budget range. 20mm ID, 26mm OD, 20mm width.
Also known as TLA 2020
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£6.84 (£8.21 inc VAT)
- 5 - 9£6.49 (£7.79 inc VAT)
- 10 +£6.16 (£7.39 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 2020, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 20mm bore - Budget Range | |
| Reference | HK 2020 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 20mm |
| Outside Diameter | 26mm |
| Width | 20mm |
| Weight (KG) | 0.024 |
Schematic for HK 2020, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 20mm bore - Budget Range | |
| B | 20mm |
| d | 20mm |
| D | 26mm |
You may also be interested in...
IR 22 28 17, Needle Roller Inner Ring with a 22mm bore - Premium Range
CODE: IR 22 28 17
£10.64 ex VAT
HK 1612, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 16mm bore - Premium Range
CODE: HK 1612
£8.12 ex VAT
LR 25 30 26.5, Needle Roller Inner Ring with a 25mm bore - Budget Range
CODE: LR 25 30 26.5
£8.28 ex VAT




