HK 2218 RS, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 22MM BORE - PREMIUM RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing with One Seal from our Premium range. 22mm ID, 28mm OD, 18mm width. Also known as
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£13.97 (£16.76 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 2218 RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 22mm bore - Premium Range | |
| Reference | HK 2218 RS |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 22mm |
| Outside Diameter | 28mm |
| Width | 18mm |
| Seals / Shields | One Seal |
| Weight (KG) | 0.024 |
Schematic for HK 2218 RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 22mm bore - Premium Range | |
| B | 18mm |
| d | 22mm |
| D | 28mm |
You may also be interested in...
IR 90 100 26, Needle Roller Inner Ring with a 90mm bore - Premium Range
CODE: IR 90 100 26
£72.63 ex VAT
NAO 15 32 12, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 15mm bore - Premium Range
CODE: NAO 15 32 12
£39.62 ex VAT
IR 25 32 22, Needle Roller Inner Ring with a 25mm bore - Premium Range
CODE: IR 25 32 22
£15.51 ex VAT




