HK 2516 2RS, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 25MM BORE - PREMIUM RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing with Two Seals from our Premium range. 25mm ID, 32mm OD, 16mm width. Also known as
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£15.00 (£18.00 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 2516 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 25mm bore - Premium Range | |
| Reference | HK 2516 2RS |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 25mm |
| Outside Diameter | 32mm |
| Width | 16mm |
| Seals / Shields | Two Seals |
| Weight (KG) | 0.027 |
Schematic for HK 2516 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 25mm bore - Premium Range | |
| B | 16mm |
| d | 25mm |
| D | 32mm |
You may also be interested in...
K 5 8 10, Needle Roller and Cage Assembly with a 5mm bore - Budget Range
CODE: K 5 8 10
£2.92 ex VAT
NA 2207 2RS X, Yoke Type Support Roller with a 35mm bore - Premium Range
CODE: NA 2207 2RS X
£120.75 ex VAT
K 38 46 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 38mm bore - Premium Range
CODE: K 38 46 20
£19.34 ex VAT
HK 2520 OH, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 25mm bore - Premium Range
CODE: HK 2520 OH
£13.27 ex VAT



