HK 2520 2RS, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 25MM BORE - PREMIUM RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing with Two Seals from our Premium range. 25mm ID, 32mm OD, 20mm width. Also known as
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£15.98 (£19.18 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 2520 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 25mm bore - Premium Range | |
| Reference | HK 2520 2RS |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 25mm |
| Outside Diameter | 32mm |
| Width | 20mm |
| Seals / Shields | Two Seals |
| Weight (KG) | 0.031 |
Schematic for HK 2520 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 25mm bore - Premium Range | |
| B | 20mm |
| d | 25mm |
| D | 32mm |
You may also be interested in...
IR 25 30 17, Needle Roller Inner Ring with a 25mm bore - Budget Range
CODE: IR 25 30 17
£7.67 ex VAT
AXW 12 Axial Needle Roller and Cage Assembly with a 12mm bore - Premium Range
CODE: AXW 12
£8.54 ex VAT
NKIB 5913, Combined Needle Roller Bearing with a 65mm bore - Select Range
CODE: NKIB 5913
£259.04 ex VAT




