HK 3016, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 30MM BORE - BUDGET RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing from our Budget range. 30mm ID, 37mm OD, 16mm width.
Also known as TLA 3016
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£7.65 (£9.18 inc VAT)
- 5 - 9£7.26 (£8.71 inc VAT)
- 10 +£6.88 (£8.26 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 3016, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 30mm bore - Budget Range | |
| Reference | HK 3016 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 30mm |
| Outside Diameter | 37mm |
| Width | 16mm |
| Weight (KG) | 0.031 |
Schematic for HK 3016, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 30mm bore - Budget Range | |
| B | 16mm |
| d | 30mm |
| D | 37mm |
You may also be interested in...
LR 30 35 12.5, Needle Roller Inner Ring with a 30mm bore - Premium Range
CODE: LR 30 35 12.5
£10.01 ex VAT
IR 65 72 25, Needle Roller Inner Ring with a 65mm bore - Premium Range
CODE: IR 65 72 25
£36.12 ex VAT
RNA 22/6 2RS, Yoke Type Support Roller with a 10mm bore - Premium Range
CODE: RNA 22/6 2RS
£19.37 ex VAT




