HK 3512, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 35MM BORE - PREMIUM RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing from our Premium range. 35mm ID, 42mm OD, 12mm width. Also known as
Also known as TLA 3512
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£13.06 (£15.67 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 3512, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 35mm bore - Premium Range | |
| Reference | HK 3512 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 35mm |
| Outside Diameter | 42mm |
| Width | 12mm |
| Weight (KG) | 0.027 |
Schematic for HK 3512, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 35mm bore - Premium Range | |
| B | 12mm |
| d | 35mm |
| D | 42mm |
You may also be interested in...
NKIB 5913X, Combined Needle Roller Bearing with a 65mm bore - Premium Range
CODE: NKIB 5913X
£310.84 ex VAT
IR 10 14 12, Needle Roller Inner Ring with a 10mm bore - Budget Range
CODE: IR 10 14 12
£6.11 ex VAT
HK 3018 RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 30mm bore - Premium Range
CODE: HK 3018 RS
£16.26 ex VAT




