HK 4016 2RS, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 40MM BORE - PREMIUM RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing with Two Seals from our Premium range. 40mm ID, 47mm OD, 16mm width. Also known as
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£22.75 (£27.30 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 4016 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 40mm bore - Premium Range | |
| Reference | HK 4016 2RS |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 40mm |
| Outside Diameter | 47mm |
| Width | 16mm |
| Seals / Shields | Two Seals |
| Weight (KG) | 0.037 |
Schematic for HK 4016 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 40mm bore - Premium Range | |
| B | 16mm |
| d | 40mm |
| D | 47mm |
You may also be interested in...
NKX 20 Z, Combined Needle Roller Bearing with a 20mm bore - Premium Range
CODE: NKX 20 Z
£70.07 ex VAT
IR 17 20 30.5, Needle Roller Inner Ring with a 17mm bore - Premium Range
CODE: IR 17 20 30.5
£12.57 ex VAT
K 7 10 8, Needle Roller and Cage Assembly with a 7mm bore - Premium Range
CODE: K 7 10 8
£4.60 ex VAT




