HK 4016, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 40MM BORE - BUDGET RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing from our Budget range. 40mm ID, 47mm OD, 16mm width.
Also known as TLA 4016
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£10.78 (£12.94 inc VAT)
- 5 - 9£10.24 (£12.29 inc VAT)
- 10 +£9.70 (£11.64 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 4016, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 40mm bore - Budget Range | |
| Reference | HK 4016 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 40mm |
| Outside Diameter | 47mm |
| Width | 16mm |
| Weight (KG) | 0.039 |
Schematic for HK 4016, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 40mm bore - Budget Range | |
| B | 16mm |
| d | 40mm |
| D | 47mm |
You may also be interested in...
NKX 30 Z, Combined Needle Roller Bearing with a 30mm bore - Budget Range
CODE: NKX 30 Z
£59.80 ex VAT
K 30 35 17, Needle Roller and Cage Assembly with a 30mm bore - Budget Range
CODE: K 30 35 17
£6.65 ex VAT
K 16 20 17, Needle Roller and Cage Assembly with a 16mm bore - Budget Range
CODE: K 16 20 17
£4.94 ex VAT




