HK 4018 RS, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 40MM BORE - PREMIUM RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing with One Seal from our Premium range. 40mm ID, 47mm OD, 18mm width. Also known as
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£22.16 (£26.59 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 4018 RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 40mm bore - Premium Range | |
| Reference | HK 4018 RS |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 40mm |
| Outside Diameter | 47mm |
| Width | 18mm |
| Seals / Shields | One Seal |
| Weight (KG) | 0.045 |
Schematic for HK 4018 RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 40mm bore - Premium Range | |
| B | 18mm |
| d | 40mm |
| D | 47mm |
You may also be interested in...
HK 2512 OH, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 25mm bore - Premium Range
CODE: HK 2512 OH
£17.59 ex VAT
HK 2020 OH, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 20mm bore - Premium Range
CODE: HK 2020 OH
£12.53 ex VAT
K 40 45 27, Needle Roller and Cage Assembly with a 40mm bore - Budget Range
CODE: K 40 45 27
£10.69 ex VAT




