HK 4020, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 40MM BORE - BUDGET RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing from our Budget range. 40mm ID, 47mm OD, 20mm width.
Also known as TLA 4020
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£11.11 (£13.33 inc VAT)
- 5 - 9£10.55 (£12.66 inc VAT)
- 10 +£10.01 (£12.01 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 4020, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 40mm bore - Budget Range | |
| Reference | HK 4020 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 40mm |
| Outside Diameter | 47mm |
| Width | 20mm |
| Weight (KG) | 0.054 |
Schematic for HK 4020, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 40mm bore - Budget Range | |
| B | 20mm |
| d | 40mm |
| D | 47mm |
You may also be interested in...
HK 3020 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 30mm bore - Budget Range
CODE: HK 3020 2RS
£11.46 ex VAT
K 45 53 28, Needle Roller and Cage Assembly with a 45mm bore - Premium Range
CODE: K 45 53 28
£27.86 ex VAT
IR 30 37 18, Needle Roller Inner Ring with a 30mm bore - Premium Range
CODE: IR 30 37 18
£16.57 ex VAT




