HK 4518 RS, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 45MM BORE - BUDGET RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing with One Seal from our Budget range. 45mm ID, 52mm OD, 18mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£15.89 (£19.07 inc VAT)
- 5 - 9£15.10 (£18.12 inc VAT)
- 10 +£14.30 (£17.16 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 4518 RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 45mm bore - Budget Range | |
| Reference | HK 4518 RS |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 45mm |
| Outside Diameter | 52mm |
| Width | 18mm |
| Seals / Shields | One Seal |
| Weight (KG) | 0.05 |
Schematic for HK 4518 RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 45mm bore - Budget Range | |
| B | 18mm |
| d | 45mm |
| D | 52mm |
You may also be interested in...
HK 2020 OH, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 20mm bore - Premium Range
CODE: HK 2020 OH
£12.53 ex VAT
RNAO 30 42 16, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 30mm bore - Premium Range
CODE: RNAO 30 42 16
£51.31 ex VAT





