HK 5024 2RS, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 50MM BORE - BUDGET RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing with Two Seals from our Budget range. 50mm ID, 58mm OD, 24mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£20.65 (£24.78 inc VAT)
- 5 - 9£19.62 (£23.54 inc VAT)
- 10 +£18.59 (£22.31 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 5024 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 50mm bore - Budget Range | |
| Reference | HK 5024 2RS |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 50mm |
| Outside Diameter | 58mm |
| Width | 24mm |
| Seals / Shields | Two Seals |
| Weight (KG) | 0.081 |
Schematic for HK 5024 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 50mm bore - Budget Range | |
| B | 24mm |
| d | 50mm |
| D | 58mm |
You may also be interested in...
K 40 48 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 40mm bore - Premium Range
CODE: K 40 48 20
£20.63 ex VAT
IR 10 14 20, Needle Roller Inner Ring with a 10mm bore - Premium Range
CODE: IR 10 14 20
£8.42 ex VAT
IR 38 43 30, Needle Roller Inner Ring with a 38mm bore - Premium Range
CODE: IR 38 43 30
£25.66 ex VAT




