HPL 204 S/S N 6 GRN, GREEN THERMOPLASTIC HANGER HOUSING UNIT WITH A 20 BORE - SELECT RANGE
Metric Green Thermoplastic Hanger Housing Unit complete with Stainless Steel Insert filled with food grade grease from our Select range.
Our select range of QCB ball & roller bearings and PTP / SWR power transmission products - widely used by OEM's as a competitive alternative to premium brands without compromising on quality.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£63.47 (£76.16 inc VAT)
- 5 - 9£60.29 (£72.35 inc VAT)
- 10 +£57.12 (£68.54 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HPL 204 S/S N 6 GRN, Green Thermoplastic Hanger Housing Unit with a 20 bore - Select Range | |
| Reference | HPL 204 S/S N 6 GRN |
| Brand | Select |
| Inside Diameter | 20mm |
| Weight (KG) | 0.28 |
Schematic for HPL 204 S/S N 6 GRN, Green Thermoplastic Hanger Housing Unit with a 20 bore - Select Range | |
| a | 99mm |
| Bi | 31mm |
| c | 27.5mm |
| h | 63.5mm |
| KG | 0.28 |
| m | 65mm |
| n | 12.7mm |
| t | 36mm |
| w | 47mm |
You may also be interested in...
FPL 205 S/S N 6 GRN, Green Thermoplastic Square Flange Housing Unit with a 25mm bore - Budget Range
CODE: FPL 205 S/S N 6 GRN
£36.40 ex VAT
FBL 205 16 S/S N6 GRN, Green Thermoplastic Flange Bracket Unit with a 1 inch bore - Select Range
CODE: FBL 205 16 S/S N6 GRN
£93.12 ex VAT
FPL 207 S/S N 6 GRN, Green Thermoplastic Square Flange Housing Unit with a 35 bore - Select Range
CODE: FPL 207 S/S N 6 GRN
£94.36 ex VAT
FBL 204 S/S N 6 GRN, Green Thermoplastic Flange Bracket Unit with a 20mm bore - Select Range
CODE: FBL 204 S/S N 6 GRN
£60.81 ex VAT



