IR 10 14 12, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 10MM BORE - BUDGET RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Budget Range. 10mm ID, 14mm OD, 12mm Width.
Also known as LRT 10 14 12
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£6.11 (£7.33 inc VAT)
- 5 - 9£5.81 (£6.97 inc VAT)
- 10 +£5.50 (£6.60 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 10 14 12, Needle Roller Inner Ring with a 10mm bore - Budget Range | |
| Reference | IR 10 14 12 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 10mm |
| Outside Diameter | 14mm |
| Width | 12mm |
| Weight (KG) | 0.007 |
Schematic for IR 10 14 12, Needle Roller Inner Ring with a 10mm bore - Budget Range | |
| B | 12mm |
| d | 10mm |
| F | 14mm |
You may also be interested in...
K 32 37 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 32mm bore - Premium Range
CODE: K 32 37 13
£10.20 ex VAT
K 15 19 17, Needle Roller and Cage Assembly with a 15mm bore - Premium Range
CODE: K 15 19 17
£7.88 ex VAT





