LPB 17 A, 'PREMIUM' PILLOW BLOCK UNIT WITH A 17MM BORE.
Pressed Steel and Zinc Plated Two Bolt Pillow Block Unit complete with flat back bearing insert from our Premium Range. Also known as SBPP 203.
Also known as SBPP 203
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£28.30 (£33.96 inc VAT)
- 5 +£26.88 (£32.26 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for LPB 17 A, 'Premium' Pillow Block Unit with a 17mm bore. | |
| Reference | LPB 17 A |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 17mm |
| Weight (KG) | 0.2 |
Schematic for LPB 17 A, 'Premium' Pillow Block Unit with a 17mm bore. | |
| A | 25.4mm |
| A1 | 15.9mm |
| B | 27.38mm |
| G | 8mm |
| H | 22.2mm |
| H1 | 2.4mm |
| H2 | 43.2mm |
| J | 68mm |
| KG | 0.2 |
| L | 85.7mm |
| s1 | 6.55mm |
You may also be interested in...
SLFE 1.3/8 EC, 'Premium' Round Housing Flange Unit with a 1.3/8 inch bore.
CODE: SLFE 1.3/8 EC
£52.78 ex VAT
SLFL .1/2 A ( SBPFL 201 8 ) - Oval Flange Unit with a .1/2 inch bore - TR Brand
CODE: SLFL .1/2 A
£13.58 ex VAT
SLFE 35 EC ( SAPF 207 ) - Round Housing Flange Unit with a 35mm bore - TR Brand
CODE: SLFE 35 EC
£23.03 ex VAT
SLFL 1.1/4 EC ( SAPFL 207 20 ) - Oval Flange Unit with a 1.1/4 inch bore - TR Brand
CODE: SLFL 1.1/4 EC
£24.15 ex VAT



