LR 22 28 20.5, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 22MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Ground Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium range. 22mm ID, 28mm OD, 20.5mm width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£12.20 (£14.64 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for LR 22 28 20.5, Needle Roller Inner Ring with a 22mm bore - Premium Range | |
| Reference | LR 22 28 20.5 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 22mm |
| Outside Diameter | 28mm |
| Width | 20.5mm |
| Weight (KG) | 0.036 |
Schematic for LR 22 28 20.5, Needle Roller Inner Ring with a 22mm bore - Premium Range | |
| B | 20.5mm |
| d | 22mm |
| F | 28mm |
You may also be interested in...
RNAO 22 35 16, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 22mm bore - Budget Range
CODE: RNAO 22 35 16
£23.52 ex VAT
IR 65 72 25, Needle Roller Inner Ring with a 65mm bore - Premium Range
CODE: IR 65 72 25
£36.12 ex VAT





