MST 55, 'PREMIUM' TAKE UP UNIT WITH A 55MM BORE.
Heavy Duty Cast Iron Take Up Unit complete with full width bearing insert from our Premium Range.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£285.34 (£342.41 inc VAT)
- 5 +£271.08 (£325.30 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for MST 55, 'Premium' Take Up Unit with a 55mm bore. | |
| Reference | MST 55 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 55mm |
| Weight (KG) | 5.4 |
Schematic for MST 55, 'Premium' Take Up Unit with a 55mm bore. | |
| A | 63.5mm |
| A1 | 46.5mm |
| A2 | 27mm |
| B | 65.1mm |
| H | 146mm |
| H1 | 101mm |
| H2 | 64mm |
| H3 | 130mm |
| KG | 5.4 |
| L | 192mm |
| L1 | 119mm |
| L2 | 19mm |
| L3 | 32mm |
| L4 | 97.5mm |
| L5 | 70mm |
| N | 35mm |
| s | 25.44mm |
You may also be interested in...
SFT 1.7/8 ( UCFL 210 30 ) - Oval Flange Unit with a 1.7/8 inch bore - TR Brand
CODE: SFT 1.7/8
£68.93 ex VAT
SL 2.11/16, 'Premium' Pillow Block Housing Unit with a 2.11/16 inch bore.
CODE: SL 2.11/16
£350.51 ex VAT
SL 25 A ( SBPK 205 ) - Pillow Block Housing Unit with a 25mm bore - TR Brand
CODE: SL 25 A
£30.98 ex VAT




